Znajdź nas :
Polski English
 

Budowa basenu

Montaż basenu wyprodukowanego z włókna szklanego.

Na rynku istnieje wiele typów basenów. Wyróżniającymi się zarówno ze względów estetycznych jak i bardzo szybkimi możliwościami instalacyjnymi są rozwiązania poliestrowe. Należy jednak pamiętać, aby montaż przebiegał zgodnie z zaleceniami producenta, co zapewni wieloletnie użytkowanie oraz możliwość cieszenia się doskonałym efektem ostatecznym.


Fachowe wykonanie jest niezbędne, ale podczas budowy basenu pamiętać należy również o otoczeniu, aby stało się ono miejscem nie tylko aktywnego wypoczynku, ale i relaksu.


Budowa basenu poli/vinyloestrowego może być podzielona na kilka etapów:

Wykonanie wykopu

wykonanie wykopu pod basen

Pierwszym zadaniem jest wykonanie wykopu stosując się do zaleceń i rozmiaru niecki basenowej. Następnym krokiem jest utwardzenie podłoża dołu. Najlepsze rozwiązanie stanowi płyta fundamentowa o grubości h=15cm. Należy pamiętać o wypoziomowaniu podłoża oraz zatarciu płyty „na gładko”. Dla zapewniania równości podstawie i izolacji cieplnej na przygotowanej powierzchni, pod niecką rozkładamy styropian/styrodur.

umieszczenie basenu w wykopie

Umieszczenie basenu

Umieszczenie niecki w przygotowanym wykopie najlepiej wykonać za pomocą dźwigu lub HDS’u, którego wysięg umożliwi swobodne opuszczenie niecki na czterech pasach. Po umieszczeniu na płycie dokonujemy ostatnich poprawek, co do położenia względem ogrodu oraz poziomowania.

Wykonanie podmurówki

Budowa basenu wymaga również wykonania podmurówki z bloczków betonowych pod schodami, która zagwarantuje długotrwałe korzystanie z obiektu. Na tym etapie należy przystąpić do zamontowania urządzeń technologicznych w niecce oraz ich instalacji hydraulicznej.

Obsypywanie powierzchni zaprawą

obsypanie basenu zaprawą

Obsypywanie powierzchni zaprawą jest punktem kulminacyjnym w całym procesie, jakim jest budowa basenu. Należy wykonać je zgodnie z zaleceniami, naprzemiennie napełniać basen wodą w ilości po około 20 cm na jego wysokości oraz obsypywać jego zewnętrzną stronę suchym betonem (w proporcji 4;1). Jeśli przygotowany wykop jest za duży, jako szalunek tracony można wykorzystać płyty pilśniowe, gipsowe, OSB lub inny dostępny materiał. Obsypka powinna być sucha, zagęszczana wodą, gdy poziom wody w napełnianym zbiorniku będzie ponad poziomem betonu z jego zewnętrznej strony. Zapobiegnie to deformacji ścian podczas obsypywania. Czynność powtarzamy, aż do pełnego obsypania niecki zaprawą, nie zagęszczając mechanicznie obsypki wokół niecki.

wykończenie basenu

Wykończenie

Otoczenie oraz brzeg wykańczamy według własnego uznania – możliwości jest bardzo wiele, a korzystając z licznych rozwiązań i pomysłów można stworzyć idealne miejsce do wypoczynku oraz rekreacji przed własnym domem. 

Zapraszamy do kontaktu :

KOWALKO - BASENY OGRODOWE

 

Telefon :

660 344 073

Email : kontakt@basenykowalko.com

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2012 BASENY KOWALKO. Wszystkie prawa zastrzeżone. Design by: netkmpl studio